food store makes 6 pound mixture peanuts cashews and raisins peanuts cost 100 pound cashews

A food store makes a 6 pound mixture of peanuts, cashews, and raisins. Peanuts cost $1.00 per pound, cashews cost $3.00 per pound, and raisins cast $1.50 per pound. The mixture calls for twice as much as peanuts than cashews. The total cost of the misture is $9.50. How much of each ingredient did the store use?

"Is this question part of your assignment? We can help"

ORDER NOW